Поредно тримесечие със значителни ръстове на активите в година с безпрецедентни обрати на финансовите пазари
През четвъртото тримесечие на годината пазарите на акции продължиха повсеместно възходящото си движение, за трето поредно тримесечие, и изпревариха значително представянето на облигациите. Резултатите от изборите в САЩ и позитивните новини за ваксините срещу Covid-19 подпомогнаха особено много цикличните сектори, компаниите с малка капитализация и тези с по-ниска оценка. Като цяло за годината все пак най-голям ръст регистрираха акциите на компаниите с висок потенциал за растеж.
През периода пандемията от Covid-19 отново започна да разширява обхвата си, като в САЩ и Европа новите случаи надминаха предишните рекорди от пролетта. Това доведе до нови, по-стриктни мерки на ограничения, особено в сферата на услугите. В САЩ есенната вълна на пандемията следваше тази в Европа и по-късните мерки там вероятно ще се отразят в икономическите данни през първото тримесечие на 2021г. Производствената част на икономиките продължи да е по-устойчива на ограниченията поради по-малката ѝ чувствителност към социалното дистанциране и възстановяващото се търсене на стоки се отрази в индексите за нагласите на производителите, които навлязоха в експанзионистична територия.
През ноември новините за ефективността на ваксините на Пфайзер/БиоНТек, Модерна и АстраЗенека/Оксфорд, за ограничаване на тежките симптоматични случаи, доведоха до резки ръстове на пазарите с оглед надеждите за край на кризата с Covid-19 в близко бъдеще. Промени се и лидерството сред пазарните сектори, като най-засегнатите отрасли като енергетиката, традиционната търговия на дребно, хотелиерството, авиокомпаниите и финансовите услуги значително изпревариха в представянето си компаниите, които бяха благоприятствани след кризата като онлайн търговците, фармацевтиката, технологичните фирми и др.
Остават открити въпросите за това колко бързо и как ваксините ще бъдат произведени, доставени и администрирани логистично, доколко населението на отделните държави ще е склонно да бъде ваксинирано доброволно, и дали ваксините ще бъдат ефективни срещу мутации на вируса и ще предпазват от предаването му.
Акциите на развиващите се държави се покачиха с близо 20% благодарение на очакванията за циклично възстановяване на икономиките, спадащия курс на щатския долар и увеличаващия се търговски оборот.
Индексите на рисковите активи в САЩ реагираха положително на изборните резултати, с оглед на очакванията за по-малко конфронтационен подход на Байдън в международните отношения и перспективите за разделен Конгрес, което би предотвратило увеличаване на данъците и затягане на регулациите за технологичните и фармацевтичните компании. Въпреки това демократите имат шансове за пълна доминация в двете камари, ако спечелят двете места в Сената от щата Джорджия на 5 януари, което би променило в не малка степен тези нагласи.
Последните дни на годината донесоха и дългоочакваното продължение на програмата за подпомагане на засегнатите от пандемията лица и фирми в САЩ. Законодателите гласуваха запазване на директните плащания към домакинствата и по-голям размер на обезщетенията за безработица, с което бе подкрепено потребителското доверие и потребление, посредством разширени фискални мерки.
В Европа, след като лидерите на Полша и Унгария на практика блокираха фонда за възстановяване и многогодишната бюджетна рамка на ЕС заради изискването финансирането от ЕС да бъде обвързано със спазването на върховенството на закона, все пак компромис бе намерен и така 1.8 трл. евро за подпомагане на държавите от ЕС ще бъдат отпуснати. Бе постигнато и споразумение за климатичните цели до 2030 г., които включват намаление на въглеродните емисии с 55% спрямо 1990 г., и което ще доведе до значителни инвестиции във възобновяеми източници на енергия и повече регулации.
След поредните драматични преговори, в последните дни на годината приключи и преходният период на излизането на Обединеното кралство от ЕС. Така бе предотвратена заплахата от „твърд“ Брекзит. Постигнатото споразумение ще позволи безмитна и безквотна търговия със стоки след 31 декември, но това няма да се отнася за сферата на услугите - около 80% от британската икономика – вкл. сектора на финансовите услуги. Извън единния пазар на ЕС тези компании ще бъдат лишени от „паспорта“, който им позволява да развиват дейността си в целия блок, и сега тепърва ще се очаква резултатът от предстоящите преговори между двете страни по тези въпроси.
По отношение на монетарната политика, Европейската централна банка увеличи размера на планираните изкупувания на активи с 500 млрд. евро до 1.85 трл. евро и удължи срока им с девет месеца до март 2022 г. Федералният резерв също експлицитно се ангажира да продължи покупките на държавни и ипотечни книжа в размер от на най-малко 120 млрд. долара на месец, поне докато не се установи значителен прогрес по отношение на заложените нива на заетостта и инфлацията.
В резлутат на това и въпреки индикациите за икономическо възстановяване, през периода доходностите на държавните бенчмаркови книжа се покачиха незначително, при много малка волатилност, и повечето наблюдатели очакват това да не се промени съществено и през следващата година.
Първото тримесечие на 2021 г. вероятно ще предложи нови предизвикателства пред финансовите пазари и световната икономика. Влошаване на данните може да се очаква при налагането на нови рестрикции, свързани с коронавируса. До момента пазарните участници бяха склонни да гледат отвъд краткосрочните кризи, благодарение на новините за ваксините и монетарните и фискални мерки от страна на властите, но бъдещи разочарования в някое от тези направления, или други непредвидими събития, биха могли да предизвикат допълнителна пазaрна волатилност.
И през следващата година инвеститорите и мениджърите на финансови инструменти ще бъдат изправени пред не по-малко предизвикателства за постигане на таргетираната възвращаемост спрямо рисковия им профил. Новият икономически цикъл стартира с оценки на повечето активи, които са по-високи от нормалните за тази фаза на растеж. Рекордно ниските реални лихви подкрепяха тези оценки до момента, но с бенчмаркови номинални нива с редуцирана възможност за по-нататъшно намаление, това едва ли може да се очаква със сигурност и в бъдеще. Повече от всякога ще е неоходимо внимателно идентифициране на региони, сектори и компании, които имат недооценен потенциал за нарастване на възвращаемостта в условията на безпрецедентни икономически, социални, фискални и монетарни събития и политики.
Коментарът е на Атанас Тотков, Портфолио мениджър в „Ди Ви Асет Мениджмънт” ЕАД
|