Силни ръстове на пазарите на акции въпреки намалените очаквания за размера на лихвените понижения
Устойчивите икономически данни помогнаха в голяма степен за доброто представяне на рисковите активи през първото тримесечие на 2024 г. Беше потвърдено, че икономиката на САЩ е нараснала с повече от очакваното през четвъртото тримесечие на 2023 г., а съвкупният индекс на мениджърите по поръчките (PMI) остана твърдо на територията на експанзията, което повиши рисковите апетити на инвеститорите. Макроикономическите данни в други части на света също показаха окуражаващи признаци, което допълнително подкрепи очакванията за т.нар. „меко приземяване“ на икономиката.
На този фон световните акции отбелязаха висока възвръщаемост, като глобалният MSCI ACWI нарасна със 7.4% през тримесечието. Междувременно волатилността остана ниска, като индексът VIX - референтната стойност за волатилността на капиталовите пазари на акции - беше средно на нива около 14 през същия период.
Докато инвеститорите в акции се радваха на силните икономически данни, за инструментите с фиксирана доходност периодът не бе толкова успешен. По-силните от очакваното данни за инфлацията, устойчивата икономическа активност и значителното отстъпление на редица представители на Федералния резерв от степента на понижение на бенчмарковата лихва през годината, доведоха до отрицателна възвръщаемост на облигациите като цяло. Промяната в макросредата намери отражение и в пазарните очаквания за намаляване на лихвените проценти, като предполагаемият им брой в САЩ за 2024 г. бе намален от шест-седем в края на 2023 г. до не повече от три към момента, започвайки от лятото. По този начин настоящите виждания на пазарните участници са в синхрон с актуалните медианни прогнози на Фед. Тъй като перспективите за агресивни съкращения на лихвените проценти намаляха през последните месеци, доходността на индекса Bloomberg Global Aggregate нарасна с 28 б.т. през тримесечието, което доведе до отрицателното му представяне от около минус 2.1%.
Други особено чувствителни към лихвените проценти класове актив като недвижимите имоти, също пострадаха от по-високите лихвени нива. Индексът Global REITs приключи тримесечието с понижение от 1.5%. На стоковите пазари широкият Bloomberg Commodity Index се повиши с 2.2%, тъй като спадът на цените на природния газ беше изцяло компенсиран от нарастването на цените на петрола в следствие от продължаващото намаляване на доставките и геополитическото напрежение.
Акциите на компаниите от развитите пазари отбелязаха силно първо тримесечие, което се дължеше до голяма степен на резултатите на компаниите с потенциал за растеж, които постигнаха доходност от 10.3%.
Това беше особено характерно за САЩ, където S&P 500 прибави с 10.2%, благодарение на звездното представяне на т.нар. "Великолепните седем" акции, които отбелязаха ръст на печалбите от 56% през четвъртото тримесечие на 2023 г., спомагайки за повишаване на общото ниво на печалбите на индекса от 8%.
Най-добре представилият се пазар на акции през тримесечието отново беше Япония. Индексът Topix приключи с ръст от 18.1%, въпреки че през март японската централна банка започна да нормализира паричната си политика. Централната банка обяви прекратяване на политиката си на отрицателни лихвени проценти, на контрола върху кривата на доходността, както и на покупките си на борсово търгувани фондове за акции и инвестиционни тръстове за недвижими имоти.
Въпреки че някои европейски капиталови индекси, като например френският CAC 40, достигнаха нови исторически върхове, акциите на континента като цяло продължиха да изостават от САЩ и Япония, като индексът MSCI Europe ex-UK отбеляза възвръщаемост от 9.7%. Европейските акции започнаха да компенсират част от по-слабото си представяне към края на тримесечието, когато инвеститорите, изправени пред рисковете от концентрация на американския пазар и привлечени от по-евтините оценки и потенциалното намаляване на разликата в икономическия растеж спрямо САЩ, започнаха да увеличват нетните си инвестиции към региона.
На пазарите с фиксирана доходност индексът Bloomberg Global Aggregate спадна с 2.1% през тримесечието, тъй като доходностите по бенчмарковите книжа се повишиха след по-силните от очакваното данни за инфлацията в САЩ през януари и февруари.
В Европа държавните книжа с по-висока доходност, като Италия (+0.8%), се представиха по-добре от Германия (-1.0%) вследствие на продължаващото свиване на суверенните спредове. Корпоративните облигации с висока доходност се имаха по-добри резултати от инвестиционния клас благодарение на по-ниската си чувствителност към лихвените проценти и по-смекчените финансови условия като цяло. Европейските и американските индекси с висока доходност отбелязаха възвръщаемост от съответно +0.8% и +1.1%, докато индексът Global Investment Grade приключи тримесечието с отрицателна възвръщаемост от -0.7%.
Като цяло началото на годината беше добро за инвеститорите, макар и с продължаваща концентрация на печалбите на фондовия пазар в няколко големи компании, както в Европа, така и в САЩ, на фона на нарастващите оценки на пазарите на акции.
.
Коментарът е на Атанас Тотков, „Ди Ви Асет Мениджмънт” ЕАД
|