Обрат в представянето на финансовите активи и политиките на централните банкив началото на годината
2019 година донесе със себе си нова вълна от оптимизъм на финансовите пазари. Цените на акциите и кредитните инструменти се увеличиха значително в глобален мащаб. Наблюдаваше се почти огледално представяне на рисковите активи в сравнение с последното тримесечие на миналата година, когато разпродажбите се дължаха на опасения относно евентуална ескалация на търговската война между САЩ и Китай, влиянието на по-високите лихвени проценти върху американската икономика и притесненията за забавяне на икономическия растеж като цяло.
В известно отношение негативното представяне през последното, четвърто тримесечие на изминалата година постави основите на възстановяването на капиталовите пазари през първите три месеца на т.г. Федералният резерв (Фед) реагира на пазарните спадовете и негативните икономически данни като промени рязко очакванията и намеренията си за повишението на лихвените проценти и редуцирането на баланса си през текущата и следващите години. Силното понижение на американските фондови пазари от края на миналата година вероятно допринесе и за възпиране на американската администрация от по-нататъшно увеличаване на тарифите за Китай през периода. По този начин, спадът на финансовите пазари през миналата година смекчи в известна степен влиянието на два от основните рискове, които всъщност го предизвикаха. Инструментите с фиксиран доход – държавните и корпоративните облигации, също регистрираха значителни ценови повишения в резултат на икономическото забавяне, занижените инфлационни очаквания и промяната на политиката на основните централни банки.
По отношение на търговските спорове, въпреки че бе постигнат известен напредък през тримесечието, между администрациите на САЩ и Китай, все още има несигурност по отношение на бъдещото развитие на преговорите. Малко вероятно е основните конфликтни точки да бъдат решени лесно, тъй като САЩ и Китай са основни конкуренти в някои ключови области като комуникации, интелектуална собственост, изкуствен интелект и т.н. Освен това, дори и при постигане на по-продължително „примирие“ между двете страни, няма гаранция, че американската администрация няма да се насочи към по-конфронтационна търговска политика спрямо Европа например.
В резултат, по отношение на паричната политика и търговията има основания за известен оптимизъм, но икономическите данни в маркоикономически и корпоративен план също трябва да започнат да се подобряват, с оглед на това, че цените на повечето рискови активи вече отразяват в голяма степен тези позитивни фактори.
Китайските власти продължават стимулирането на вътрешното търсене с пакет от данъчни облекчения, инвестиции в инфраструктура и мерки в подкрепа на растежа на банковото кредитиране. Това би трябвало да доведе до стабилизиране на китайската икономика през следващото тримесечие. От друга страна, размерът на кредитната експанзия вероятно ще бъде по-скромен от 2015-2016 г., когато бе последният път, в който глобалното производство изпита негативното влияние на спада на китайската икономика. В резултат, китайските икономически мерки този път могат да се окажат по-неефективни при подпомагане на износа особено в останалата част от Азия и Европа, отколкото преди.
Инвестиционните намерения на бизнеса са допълнителен негативен фактор, който би могъл да доведе до по-нататъшен спад на икономическия растеж според последните проучвания на нагласите на бизнеса в глобален мащаб. В допълнение, маржовете на печалба вероятно ще бъдат редуцирани и от ръста на заплатите и избледняващия ефект на данъчните облекчения в САЩ.
Европейската централна банка (ЕЦБ) запази лихвения процент по депозитите на -0,4% и заяви, че няма да повиши лихвите поне до следващата година. ЕЦБ също така обяви и нов кръг от евтино финансиране за банковия сектор и обсъди мерки за намаляване на негативното влияние на отрицателните лихви върху печалбите на банките.
Като цяло пазарите на акции, корпоративни и държавни облигации завършиха тримесечието със солидни повсеместни печалби, подкрепени за пореден път от централните банки и очакванията за разрешаване на търговските спорове между САЩ и Китай. Въпреки това, отчитайки късния етап на настоящата икономическа експанзия и несигурността дали производството, износа и бизнес инвестициите ще се възстановят или дали свиването на корпоративните печалби ще доведе до редуциране на разходите (персонал, заплати и т.н.), поддържането на едно по-балансирано портфолио от финансови активи вероятно би имало още по-голямо основание, отколкото през по-голямата част от последното десетилетие.
Коментарът е на Атанас Тотков, Портфолио мениджър в „Ди Ви Асет Мениджмънт” ЕАД
|