През последното тримесечие на 2016 г. доходностите на държавните ценни книжа на повечето пазари се покачиха значително
През последното тримесечие на 2016 г. доходностите на държавните ценни книжа на повечето пазари се покачиха значително в следствие на очакванията за по-висока инфлация и икономически растеж, както и поради индикациите за намаление на монетарните стимули от страна на централните банки. Още преди изборите в САЩ инфлационните индикатори и лихвите по книжата бяха започнали постепенно да нарастват, но програмите за фискални, регулаторни и търговски мерки от страна на новоизбрания президент Тръмп допълнително оказаха натиск върху тях.
Пазарите на акции реагираха позитивно на избора на Тръмп, като дяловете на финансовите институции се представиха особено добре в резултат на повишените лихвени нива и намеренията за регулаторни облекчения. В същото време ръстът на цените на суровините се отрази благоприятно на производителите от енергийния и добивния сектор, а акциите на компании с подценени фундаментални показатели се представиха по-добре от тези с по-добри перспективи за растеж.
Изборите в САЩ в голяма степен изместиха вниманието от появилите се още преди това признаци за оживление в икономиката през втората половина на годината. Редица проучвания за очакванията на бизнеса, като например индекса на ISM за сектора на услугите, регистрираха значителни подобрения. Индикаторът на Федералния резерв на Атланта за ръста на заплатите нарастна с 3.9% на годишна база, а потребителското доверие се повиши рязко. Увеличение се наблюдаваше и в проучванията на Асоциацията на строителите на жилища, чийто индикатор достигна стойности от преди ипотечната криза от 2008 г. В този контекст, очакваните фискални и данъчни мерки и регулаторни облекчения биха стимулирали допълнително икономиката и могат да доведат дори до прегряване, ако се окажат ефективни в средносрочен план. От друга страна, рекордната задлъжнялост на държавно, корпоративно и домакинско ниво, демографските проблеми, неизвестните пред практическото приемане и прилагане на заявените намерения, високите цени на повечето активи, както и заявките и натиска за намаляване ролята на монетарната политика, са предпоставка за негативни изненади на финансовите пазари и повишена волатилност през следващата година.
Докато повечето световни пазари на акции отбелязаха много успешно тримесечие, компаниите от някои развиващи се държави бяха повлияни негативно от рекордно поскъпващия долар, покачващите се лихвени нива и опасенията от отражението на заявените протекционистични мерки от новата американска администрация върху тези икономики. Пазарите на рискови активи в някои държави като Русия например, от друга страна, се възползваха от покачващите се цени на енергийните суровини.
Акциите на японските компании бяха стимулирани и от обезценката на йената през тримесечието в следствие на задълбочаването на разликите в монетарните политики на Японската Централна Банка и Фед. Особено добре се представиха финансовите институции след нарастването на лихвите по държавните ценни книжа в Япония.
Европейските акции също отбелязаха много силно тримесечие, повлияни и от редица позитивни икомомически данни. Нивото на безработица продължи да се понижава, потребителското доверие и проучванията за очакванията на бизнес-мениджърите се подобриха. Подобно на САЩ, и европейските акции на финансови институции се покачиха значително благодарение на по-високите лихвени нива и по-стръмните криви на доходност след решението на ЕЦБ да редуцира месечните изкупувания на активи след април 2017 година. ЕЦБ подпомогна и ускоряването на плановете за набиране на допълнителен капитал за стабилизиране на италианската банкова система. Междувременно, по-високите цени на суровините се отразиха положително на производителите в сектора.
Цената на петрола бе подкрепена от решението на ОПЕК да намали добива, което бе съпътствано и от аналогичните действия на страните-производителки извън организацията (вкл. и Русия). Предприетите мерки, дори и изпълнени в непълен обем, биха намалили предлагането под очакваното търсене през 2017 година, заличавайки излишните запаси, които тежаха на пазара от 2014 г. насам. От своя страна, индустриалните суровини се възползваха от по-добрите данни от Китай през тримесечието.
Инструментите с фиксирана доходност като цяло се представиха негативно през последните месеци на годината, като щатските книжа отбелязаха най-значими ценови понижения. Японските държавни книжа бяха подкрепени от политиката на централната банка да таргетира нулева доходност на 10-годишните облигации. Вискодоходните корпоративни емисии регистрираха положителни резултати през тримесечието, като по този начин завърши една много успешна година за този клас активи.
Около половината от нарастването на доходността на бенчмарковите 10-годишни ДЦК в САЩ се дължеше на повишените инфлационни очаквания, а останалата част – на покачването на реалните лихвени нива. Пазарните участници към момента смятат, че темпът на увеличаване на основните лихвени равнища от страна на Фед ще се ускори – прогнозите за нивото на бенчмарковата лихва към края на 2018 г. са с около 1% по-високи, отколкото очакваната към края на предходното тримесечие.
Коментарът е на Атанас Тотков Портфолио мениджър в „Ди Ви Асет Мениджмънт” ЕАД
|